Smartwear – gadżety w treningach

Sport Tracker

Smartwear – po co i dla kogo?

Jak każdy cel tak i cele treningowe muszą być „mierzalne”, aby mogły być realne w swoim zastosowaniu. Ilu z nas zaczynało wątpić w efekty treningowe, gdy nie mogli sprawdzić realnych rezultatów swoich treningów?

Nikogo, więc nie zdziwi fakt, że od ładnych paru lat na rynku pojawiało się mnóstwo urządzeń monitorujących czynności życiowe, które pozwalałyby mierzyć jakość treningu poprzez nadzór takich parametrów jak: puls, przebytą odległość, cele treningowe, a nawet liczyć ilość „pociągnięć” podczas pływania. W kategorii cardio jest zdecydowanie najwięcej tego typu produktów, także jednego możemy być pewni, każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Pojawia się jednak szereg pytań; co w przypadku treningu siłowego w naszych siłowniach lub gdy ćwiczymy przy użyciu obciążenia własnego ciała? Kolejnym pytaniem jest to, czy mamy w ciągu dni bez treningu odpowiednią dawkę ruchu, aby nasz organizm nie przeszedł w tryb „magazynowania”? A ostatecznie czy nas sen jest jakościowo dostatecznie dobry, aby zaspokoić jakże ważny proces regeneracji?

Na odpowiedź na te pytania przychodzi jak zwykle technologia oraz sprytne zastosowanie istniejących już rozwiązań określania położenia urządzenia czy odnajdywania jego lokalizacji w trzech wymiarach. Produkty tutaj wymienione są tak naprawdę tylko wierzchołkiem góry lodowej, a granica między ich podziałem z roku na rok zaciera się, zegarki stają się coraz mniejsze, smartbandy mają ekrany LCD, a ich funkcjonalność dorównuje swoim większym braciom.

ZEGARKI

Pierwsza grupa produktów to zegarki, są one poręczne, dokładne, ze wszystkimi możliwościami, jakie ma zwyczajny zegarek plus opcje znane z urządzeń mierzących puls. Producenci częst zachwalają swoje produkty mówiąc, że mierzą one puls same, co nie do końca jest prawdą, bo w większości przypadków dopiero synchronizacja z odpowiednimi urządzeniami, które są dostępne za dodatkową opłatą pozwala ten puls mierzyć. Od niedawna modele posiadają wbudowany czytnik pulsu, którego dokładność można pozostawić w strefie dyskusyjnej, gdyż najlepsze odczyty i tak otrzyma się dopiero w odpowiednich warunkach przy profesjonalnym sprzęcie.

Produktami obecnie wartymi uwagi są:

  • Grupa zegarków od Garmin’i a w szczególności z grupy multi-sport (Triathlon)garmin

Ich zegarki są wyposażone w wewnętrzny GPS, są wodoodporne oraz dają możliwość synchronizacji ze specjalistycznym oprogramowaniem na komputery osobiste pozwalające na prowadzenie statystyk sportowych w takich dyscyplinach sportowych jak bieganie, pływanie oraz jazda na rowerze. Cena za taki produkt jest bardzo wysoka, ale wraz z tą ceną często dochodzi wprost proporcjonalna funkcjonalność i zaplecze do prowadzenia statystyk

 

  • Polar V800 Multisport Training Computer polar

Ten zegarek również wyposażony jest w wewnętrzny GPS oraz możliwość wykorzystania w  różnych dziedzinach sportowych z tą różnicą, że zbiera informację 24 godziny na dobę, z całej naszej aktywności fizycznej, co sprawia, że jest inteligentnym trenerem. Dodatkowym atutem tego modelu jest możliwość połączenia z telefonem przy pomocy BT 4.0 oraz wsparcie aplikacji mobilnej Polar Flow dla iOS. Czyli posiadając telefony z technologią BT 4.0 (tylko iPhony od 4s wzwyż) jesteśmy wstanie na bieżąco nadzorować naszą aktywność fizyczną oraz dzięki rozbudowanym funkcjom oprogramowania dostawać feedback na temat odpowiedniej regeneracji wynikającej z naszych treningów.

SMARTBAND

Nie każdy z nas jest w stanie nosić 24 godziny na dobę zegarek, bywa to dla nas niewygodne, a wielu sytuacjach wręcz „ nie wypada” jak np. na zebraniu biznesowym z potencjalnym klientem lub przyszłym parterem finansowym. Tutaj z pomocą przychodzą nam smartbandy, czyli drobne designerskie gadżety pozwalające nam z klasą w ciągu dnia nadzorować naszą aktywność fizyczną. Co roku na targach CES można zaobserwować wręcz wysyp tego rodzaju produktów, dlatego też przybliżę część z nich, które moim zdaniem zasługują na największa uwagę.

  • Rodzina Polar Loop – stylowo i całodobowo.loop

Nieliczne wodoodporne smartband’y z funkcja monitorowania HR (tylko wraz z dołączonym urządzeniem, które paruje się z bransoletką przy pomocy BT 4.0). Urządzenie posiada niewielki ekran LCD, który informuje nas o ilości kroków jakie wykonaliśmy, dziennym celu aktywności oraz o spalonych kaloriach. Urządzanie również analizuje nas sen. Bransoletka na bieżąco łączy się i synchronizuje  z aplikacją Poolar Flow’a na naszym telefonie oraz po powrocie do domu synchronizuje się z aplikacją w komputerze.

  • Rodzina Garmin Vivo*vivo

Garmin dzieli swoje produkty na 3 kategorie. Aktywne życie, Tętno i Sport. W pierwszej grupie możemy wymienić takie opcje jak: mierzenie kroków, dystansu, kalorii czy monitorowanie snu. W drugiej kategorii musimy do tego dodać jeszcze pomiar tętna i obsługa smartfona. W ostatniej grupie można wyróżnić już samodzielność urządzenia oraz wbudowany moduł GPS czy wbudowanych aplikacji dla takich aktywności jak : wioślarstwo, narciarstwo, snowboard, pływanie, jazda na rowerze, biegania a nawet golf.

  • Rodzina Fribit – potężny wybór

Występuje obecnie w wielu wersjach, pomijając możliwość mierzenia tętna oraz wodoszczelności (producent zalec zdejmowanie do pływania oraz mycia się) to jest to najbardziej rozbudowany funkcyjnie smartband, który dodatkowo poza wszystkimi funkcjami posiada ciche budzenie przez wibracje oraz w droższej wersji mierzenie ilości przebytych stopni.

fribit

INNE TRACKERY AKTYWNOŚCI

Występuje obecnie w wielu wersjach, pomijając możliwość mierzenia tętna oraz wodoszczelności (producent zaleca zdejmowanie do pływania oraz mycia się). Jest to najbardziej rozbudowany funkcyjnie smartband, który dodatkowo poza wszystkimi funkcjami posiada ciche budzenie przez wibracje oraz w droższej wersji mierzenie ilości przebytych stopni.

  • Push – pierwsze na świecie urządzenie mierzące siłę push

Jest to opaska już nie w formie smartbandu,  jest to czujnik przyczepiony do frotki noszonej na przedramieniu umożliwiające nam mierzenie siły, jakości oraz postępów wykonując ćwiczenia atletyczne czy siłowe. Jest to urządzenie wyposażone w czujnik badające przemieszczenie punktów w przestrzeni, aby móc Rozpoznawać ruchy charakterystyczne dla danego ćwiczenia. Zasada jest prosta:
zakładamy urządzenie na rękę: ustawiamy na telefonie ćwiczenie, które zamierzamy robić (baza danych ćwiczeń jest wyposażona we wszelkie możliwe dostępne obecnie ćwiczenia); naciskamy guzik i trenujemy, a statystyki automatycznie zapisują się w naszym telefonie, a później synchronizują z komputerem.

  • Atlas – inteligentny trener atlas

W porównaniu do wcześniejszego urządzenia Atlas jest w wyposażony w ekran LCD,  co umożliwia nam bezpośrednie sprawdzanie ilości powtórzeń tętna czy czasu serii bez konieczności spoglądania na telefon. Jego dodatkowym atutem zaś jest to, że sam wykrywa ćwiczenie, jakie wykonujemy na bazie charakterystycznego dla niego ruchu w 3ch osiach. Inną ciekawą opcją wyróżniającą to urządzenie jest możliwość, uczenia go naszych własnych ćwiczeń.

PODSUMOWANIE

Aby wybrać odpowiedni produkt dla siebie trzeba byłoby się zastanowić się, na jakim poziomie dokładności nam zależy. Większość smartbandów to dodatek do aktywnego stylu życia i zamyka się w tracker’rze snu, a czasami nawet pomiarze pulsu (kroki i kalorie to już standard), zegarki idą o krok dalej i mogą przechodzić między funkcjonalnością dobrego smartbannd’a a już profesjonalnego sprzętu do pomiaru (wyznacznikiem tutaj już jest tylko cena). Odskocznią są urządzenia do pomiaru efektywności ćwiczeń na siłowni.

 

BONUS

Nie tak dawno na rynku pojawiło się coś co nie da się wpisać w tą listę a mianowicie ubiór dzięki któremu w czasie rzeczywistym jesteśmy wstanie zmierzyć w jaki sposób działają nasze mięśnie. Ów produkt nazywa się Athos.

bonus

Share

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *