Węglowodany – dzienna podaż

Dzienna Podaż węglowodanów

Węglowodany jak to z nimi jest?

Patrząc na to, co dzieje się na różnego rodzaju forach dyskusyjnych oraz oglądając niektórych mniej lub bardziej popularnych youtuberów, można się nieraz złapać za głowę i pomyśleć „skąd oni biorą takie pomysły?”. Chciałbym poruszyć temat niezwykle prosty, jednak ciągle stanowiący problem dla większości początkujących osób (i nie tylko) a mianowicie, jak prawidłowo powinna wyglądać dzienna podaż węglowodanów.

Typowe spojrzenie na węglowodany.

Klasyczne podejście mające na uwadze okołodobowe zmiany hormonalne naszego organizmu, jak np. zwiększony poziom hormonu wzrostu i testosteronu w godzinach nocnych-porannych, skupia się na wysokiej podaży węglowodanów w początkowej fazie dnia oraz stopniowym jej obniżaniu idąc ku wieczorowi. Wygląda to tak, ponieważ poziom insuliny ma bezpośredni wpływ na poziom hormonu wzrostu. Starając się unikać spożywania węglowodanów w dużych ilościach w godzinach wieczornych, stawiając raczej na białka oraz tłuszcze, nasz organizm w godzinach nocnych będzie miał wyższy poziom hormonu wzrostu oraz testosteronu. Sytuacja taka będzie niezwykle pożądana, jeżeli chodzi o regenerację organizmu, bo jak każdy wie „w nocy się śpi, a sen to najlepszy sposób regeneracji”.

Marek Ślusarczyk - Węglowodany

Czy jest to dobre dla każdego? Czy są jakieś wyjątki?

Zawsze warto się nad tym zastanowić, ponieważ nigdy nie będzie tak, żeby wszystko było dobre dla wszystkich. Tak samo jest w tym przypadku. Jeżeli trenujesz regularnie w godzinach porannych to taki sposób dostarczania węglowodanów będzie dla Ciebie odpowiedni. Z drugiej strony, jeżeli masz treningi wieczorem, to oczywiste jest to, że potrzebna będzie Ci trochę większa ilość węgli o tej porze dnia. Bardzo istotne dla odpowiedniego procesu regeneracji jest uzupełnienie braku węglowodanów w celu poprawy szybkości odtworzenia glikogenu mięśniowego – a nie jest to możliwe bez odpowiedniej podaży ich po treningu. Nawet w przypadku późnych treningów (ok. 20:00), dobrze pamiętać o odpowiednim posiłku przedtreningowym bogatym w węglowodany złożone oraz o uzupełnieniu ich braku po treningu, ponieważ niezapewnienie właściwych warunków do odbudowy substratów energetycznych może znacząco utrudniać regenerację, na której tak nam zależy.

Dobra rada!

Pamiętaj, że niezależnie o jakiej porze dnia trenujesz, powinieneś zapewniać swojemu organizmowi optymalne warunki do wysiłku oraz regeneracji. Zawsze pamiętaj o posiłkach bogatych w węglowodany złożone przed treningami – nie krócej niż na 2 godziny przed wysiłkiem(w krótszym czasie, jeżeli jest taka konieczność lepiej posiłki stricte węglowodanowe, których trawienie nie zajmie tak dużo czasu i nie będzie pochłaniało energii potrzebnej podczas wysiłku). Zadbaj również o uzupełnienie węglowodanów(mogą to być nawet węglowodany proste) po treningu, a w przypadku wysiłków długotrwałych(powyżej 90 minut) nawet w trakcie jego trwania za pomocą np. roztworów węglowodanowych 6-8% czy żeli energetycznych.

Jedz z głową i rośnij!

Share

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *